sport i školstvo

FINALE U SANJKANJU NA PRIRODNIM STAZAMA U AUSTRIJSKOM UMHAUSENU OKUPILO NAJVEĆI BROJ NATJECATELJICA: Delničanka Patricija Urbanc zauzela 22. mjesto osvojivši novih 18 bodova

Patricija Urbanc

DELNICE – Delnička sanjkaška reprezentativka Patricija Urbanc, u svojoj debitantskoj sezoni, osigurala je mjesto na finalnom danu svjetskog kupa. Hrvatsku je predstavljala u austrijskom Umhausenu koji je bio domaćin ovogodišnjeg finala svjetskog kupa u sanjkanju na prirodnim stazama i sa svojom vrlo modernom i brzom stazom uklopljenom u alpski krajolik, pružio idealnu kulisu za završetak ovogodišnjeg svjetskog kupa. Finale u Umhausenu okupilo je 27 natjecateljica što je najveći broj ove sezone, a Patricija je zauzela 22 mjesto osvojivši novih 18 bodova. O debitantskoj sezoni mlade delničke sanjkašice, njenom nastupu u svjetskom kupu i ostvarenim rezultatima nešto više kazao nam je Patricijin otac Ivica Urbanc koji je ujedno i trener i član njenog sanjkaškog tima. Urbanc tako pojašnjava da je ove sezone svjetski kup bio sastavljen od sedam utrka a Patricija je nastupila na četiri njegova izdanja. Nažalost, putovanja na natjecanja u Moskvu i Vatra Dornei iziskivali su značajne logističke i financijske troškove, za koje jednostavno ove sezone nije bilo prostora, kaže Urbanc dodajući kako je u svoja četiri nastupa ove sezone Patricija dva puta uspjela dohvatiti drugu vožnju a dva puta se morala zadovoljiti osvajanjem bodova. Kada se prelistaju dosadašnji rezultati hrvatskih sanjkašica na prirodnim stazama, najvredniji rezultat u svjetskom kupu je iz sezone 2014./15. kada je Lorena Rubinić završila na 20 mjestu, Patricija je ove sezone osvojila 90 bodova što je bilo dovoljno za novi najbolji hrvatski plasman u svjetskom kupu – 17 mjesto, istaknuo je Urbanc. Osim tog individualnog uspjeha Patricija je svojim nastupima povukla Hrvatsku do 11 mjesta u Kupu nacija u kojem je ove sezone nastupila 21 država, sa tri kontinenta. I u tom segmentu je vidljiv napredak u rejtingu Hrvatske a koji je ostvaren ove sanjkaške sezone, jer prema podacima iz povijesti tog sporta Hrvatska je u sezoni 2012/13. u kupu nacija bila na 12. mjestu. Idući vikend Patricija ponovno nastupa u Umhausenu, kada je na rasporedu Europsko juniorsko prvenstvo u sanjkanju na prirodnim stazama, kojim službeno i završava međunarodna sanjkaška sezona.