
VRBOVSKO – U povodu ovogodišnje stote godišnjice obilježavanja međunarodnog Dana žena, Gordana Gerić-Paulić, predsjednica Foruma žena SDP-a Vrbovsko i županijska vijećnica javno se obratila ženama Gorskog kotara ali i cjelokupnoj goranskoj javnosti kako bi kroz stavove Foruma žena SDP-a Hrvatske ukazala na još uvijek prisutnu neravnopravnost žena u sferi rada kao i sve ono što još treba učiniti da bi se to ispravilo.
Realnost Hrvatske – potplaćenost, nezaposlenost i siromaštvo žena
Potplaćenost, nezaposlenost i siromaštvo, realnost je današnje Hrvatske koja ima još jedno nepobitno obilježje i to da je pretežito u ženskom rodu. Iako su još prije stotinu godina žene europskih zemalja demonstracijama tražile svoja prava bolje plaće i radne uvjete boreći se protiv osobnog siromaštva i siromaštva svojih obitelji danas si postavljamo pitanja koliko smo se i da li odmakle od tih korjena te za što se još moramo boriti.
Izgubljenih 5 tisuća radnih mjesta u tekstilnoj industriji
Nažalost sličnost je obeshrabrujuća sa ženama od prije stotinu godina i odgovore je lako pronaći kada samo pogledajmo radnice Kamenskog, Uzora i mnogih drugih, sličnih, sada upropaštenih, a nekada uspješnih tekstilnih i sličnih tvrtki širom Hrvatske, ističe Gerić-Paulić dodajući da je samo u posljednje dvije godine izgubljeno oko 5 tisuća radnih mjesta u toj grani industrije.
Razlika u plaćama od 11 do 24 posto
Uhodana je hrvatska praksa i svakodnevica da žene ne samo u tekstilnoj nego i u ostalim granama poput školstva, odgoja, zdravstvenog sustava, uslužnih djelatnosti rade manje atraktivne, neprobitačne i manje plaćene poslove usprkos činjenici da imamo sustav brojnih zakonskih i strateških akata, koji bi se trebali baviti rodnom neravnopravnošću i diskriminacijom žena na različitim razinama, međutim tu nedostaje ono presudno – stvarna implementacija tog sustava. O tome govore i statistički podaci poput da razlika u plaćama muškaraca i žena u prosjeku iznosi oko 11 posto na štetu žena iako je u ponekim, feminiziranim sektorima razlika još i veća jer su žene u načelu zaposlene na nižim pozicijama. Tako u javnom sektoru one primaju oko 16% manju plaću, u obrazovanju 15%, a u zdravstvu čak 24%.
„Pravo“ na jednaki rad kao i muškarci
Žene su također suočene i sa većom razinom nezaposlenosti koja rapidno raste, te je tako brojka u veljači 2011. godine dosegla 334.000, a i kada su zaposlene u velikom broju slučajeva su nažalost prve na listama za otpuštanje, objašnjava Gerić-Paulić. No rodna neravnopravnost tu ne staje jer imamo isto tako gotovo podrazumijevajuću razliku u mirovinama od oko 23% – ponovno na štetu žena!. Ali niti to nije bilo dovoljno te su žene sada dobile i „pravo“ da rade jednako dugo kao muškarci kako bi stekle uvjete za umirovljenje. Time je ukinuta jedina smislena pozitivna diskriminacija koja je ženama davala šansu da barem u jednom segmentu svog života malo predahnu i budu ponešto u prednosti pred muškarcima.
Samo politikom rodne ravnopravnosti do razvoja i napretka
Stoga za bolji i ravnopravniji položaj žena SDFŽ smatra da rodno osviještena politika mora postati sastavnim dijelom svih strategija društvenog i gospodarskog razvoja, da treba razviti sustav poticajnih mjera za zapošljavanje žena, osnažiti socijalne usluge za djecu predškolske i školske dobi i cjelodnevne skrbi za starije osobe, započeti s izradom dugoročno održive mirovinske strategije i primjerenije reguliranje prava na mirovinu za žene te treba ulagati u informiranje i obrazovanje o izradi rodno osjetljivih proračuna na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini, poručila je Gerić-Paulić ističući da politika rodne ravnopravnosti dovodi do društvenog razvoja i gospodarskog napretka.
AUTOR: Nensi Tatar
FOTO: Gorske novosti, arhiva, ilustracija
Kategorije:politika
ŽENA NAM VODI DRŽAVU, PA EVO KAMO SMO DOŠLI.
Ne branim gđu premijerku, kao niti njezine (ne)politicke stavove, ali zaglibili smo mi i puno prije nego sto je ona vlast preuzela u “svoje ruke”, tako da je vecim dijelom za ovo stanje ipak kriva muska ruka.
Drage moje dame, sretan Vam Dan žena, 8. mart!