Primorsko goranska županija vijesti

ZA TIM HITNE MEDICINSKE POMOĆI : Županija osigurala smještajne kapacitet liječnicima koji nisu iz Gorskog kotara

novouređena stambena jedinica u Fužinama


FUŽINE – Jučer je župan Zlatko Komadina sa suradnicima obišao smještajne kapacitete za liječnike u Gorskom kotaru koje je osigurala Primorsko-goranska županija.

Za adaptaciju i opremanje izdvojeno gotovo 57.000 eura

Radi se o novouređenoj stambenoj jedinici u Fužinama koju je Ljekarna Jadran ustupila za boravak djelatnika Zavoda za hitnu medicinu PGŽ, ispostava Delnice čiji tim broji nekoliko članova koji nisu s područja Gorskog kotara. – Pokazalo se nužnim osigurati smještajne kapacitete za liječnike, posebice one u pripravnosti, te je u svrhu adaptacije i opremanja prostora za stanovanje u kojem su smješteni dvoje liječnika i jedan medicinski tehničar, izdvojeno gotovo 57.000 eura, istaknuo je župan Komadina prilikom obilaska. – Stvarat ćemo nove stambene uvjete i nastojati povećati kvalitetu primanja kako bi bili stimulirani ostati u Domu zdravlja PGŽ, posebno u ruralnim krajevima. Trenutno je preko 50 mladih liječnika upućeno na specijalizaciju, uz vrlo malu pomoć države, stoga ubuduće računamo i na sredstva EU da smanjimo pritisak na županijski proračun“, rekao je Komadina.

15 članova tima putuje

Da su rijetki oni koji se odluče na rad u manjim sredinama iako ih na svu sreću još uvijek ima, nadovezala se ravnateljica Zavoda za hitnu medicinu PGŽ Senka Kajčić te istaknula da bi se uspjelo privući ljude, definitivno su potrebne mjere kojima će se to stimulirati. Trenutno imamo dvoje liječnika iz Delnica i tri medicinske sestre s područja Gorskog kotara dok ostatak od 15 članova tima putuju, uglavnom iz Rijeke”, izjavila je ravnateljica Kajčić.

Područje Gorskog kotara dobro pokriveno

Da je područje Gorskog kotara dobro pokriveno, istaknula je ravnateljica Doma zdravlja PGŽ Emina Grgurević Dujmić te pojasnila – Imamo deset timova obiteljske medicine kojima pripada liječnik i medicinska sestra, sedam patronažnih sestara i dio specijalistike i surađujemo sa svim zdravstvenim institucijama. Naravno, ima problema oko pronalaska mladog kadra, ali u našoj ustanovi ih pokušavamo i uspijevamo riješiti“, kazala je Grgurević Dujmić.

Aleks Štefanko, jedan od doktora koji živi u stanu

U obilasku novouređene stambene jedinice u Fužinama bili su i goranski čelnici, zamjenici župana Petar Mamula i Vojko Braut, pročelnica UO za zdravstvo Vesna Čavar, ravnateljica Ljekarne Jadran Ines Krajačević, djelatnici ispostave Delnice te Aleks Štefanko, jedan od doktora koji živi u stanu. Rodom je iz Ivanca i kako kaže, javio se na natječaj Zavoda te mu je ponuđen posao u Delnicama što je prihvatio i nije požalio, istaknuo je Štefanko koji je tu već preko godinu i pol dana te mu je namjera još ostati.

AUTOR : Nensi Tatar

FOTO : pgz.hr